Wiemy, kto otrzyma Kariatydy!

Co dwa lata redakcja „Świata Kamienia” organizuje konkurs Kamień. W tym roku aż sześć prac zostało nagrodzonych. Zobacz, jakie!

To już 11. edycja konkursu Kamień. Jury konkursowe tegorocznej edycji Kamień 2017 postanowiło przyznać sześć nagród.

W kategorii kamień w architekturze przyznano dwie nagrody główne.

Ex aequo zwyciężyły obiekty: „Królewska” w Warszawie oraz budynek Warszawskiego Szpitala dla Dzieci im. Mikołaja Kopernika. Jury przyznało w tej kategorii także nagrodę specjalną Świątyni Opatrzności Bożej za wykonanie z kamienia elewacji, posadzek wewnętrznych i nawierzchni wokół świątyni.

W kategorii rzeźba, wnętrza, elementy architektoniczne również mamy dwie główne nagrody ex aequo: dla hali produkcyjno-handlowej z zapleczem biurowym zlokalizowanej w Żorach oraz dla pomnika Rotmistrza Witolda Pileckiego zaprojektowanego przez artystę rzeźbiarza Jacka Kicińskiego i architekta Rafała Stachowicza.

Autorem zwycięskiej realizacji w kategorii nagrobek okazał się po raz kolejny Andrzej Weremczuk.

Nadesłane projekty ocenione zostały przez jury pod przewodnictwem redaktor naczelnej magazynu „Świat Kamienia” Adriany Czekaj w składzie: dr Renata Wysocka, Stanisław Sitarz, prof. Stefan Kukiałka, Józef Maślaniec.

Nagrody – statuetki Kariatydy – wręczone zostaną podczas uroczystości otwarcia targów Stone w Poznaniu (22 listopada) o godz. 11.00 w pawilonie 8A (w strefie: Speaker’s Corner).

Zapraszamy do spotkania z osobami, które podczas targów STONE odbiorą nagrody.

Architektura

Nagroda główna przypadła obiektowi biurowo-administracyjnemu „Królewska”, który mieści się przy ulicy Królewskiej 18 w Warszawie. Wyróżnia się on wyjątkową dbałością o detal w wykonanych w tureckich marmurach wnętrzach holi, korytarzy, łazienek, a nawet wind osobowych. Podstawowym surowcem dla firmy kamieniarskiej Pamir Sp. z o.o. był rzadki rodzaj bardzo drogiego i ekskluzywnego marmuru z okolicy Burdun, nazywanego najczęściej Italian Lilac. Inwestorem była firma Cleha Incest Sp. z o.o. Projekt został wykonany przez S+B Plan & Bau Warschau, a architektem jest Martin Tröthan.

fot-1_krolewska.jpg

fot. „Królewska” w Warszawie

Nagroda główna przypadła również Warszawskiemu Szpitalowi dla Dzieci im. Mikołaja Kopernika. Silny akcent kamieniarski to elewacja wentylowana 3D wykonana z portugalskiego wapienia Branco Real, który dostarczyła firma Solancis. W Polsce obróbką kamienia zajęły się firmy Maxpol z Gdańska i Piaskowiec i Wapień Łukasz Chmiel z Wrocławia. Projekt wykonała pracownia Chmielewski Skała Architekci S.C.

fot-2_szpital_dla_dzieci.JPG

fot.Budynek Warszawskiego Szpitala dla Dzieci im. Mikołaja Kopernika

Jury przyznało także nagrodę specjalną Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Uznanie zdobyło wykonanie elewacji z kamienia naturalnego i blachy miedzianej oraz wykonanie posadzek wewnętrznych i nawierzchni wokół świątyni. Wykonawcą nagrodzonej realizacji jest Przedsiębiorstwo Kamieniarskie „Wolski” Kazimierz Wolski, a inwestorem – Archidiecezja Warszawska oraz Centrum Opatrzności – Wotum Narodu. Projekt wykonali: Lech Szymborski, Wojciech Szymborski.

fot-3_swiatynia_opatrznosci.jpg

fot. Świątynia Opatrzności Bożej

Rzeźba, wnętrza, elementy architektoniczne

Nagrodzono w tej kategorii wnętrza z kamienia naturalnego obiekt biurowo - produkcyjny firmy Jelux, zlokalizowanej w Żorach przy ul. Towarowej 2. Prace kamieniarskie z użyciem granitu Duke White zrealizowała Grupa EGA. Inwestorem jest spółka Jelux Polska, a projekt wykonał Michał Tomanek.

fot-4_hala_produkcyjna.jpg

fot. Hala produkcyjno-handlowa z zapleczem biurowym w Żorach

Główną nagrodę (ex aequo) w tej kategorii otrzymał także pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego zlokalizowany w al. Wojska Polskiego w Warszawie. Pomnik został zaprojektowany z płyt granitowych Curu Grey o wymiarach 3×3×0,2 mm przez artystę rzeźbiarza Jacka Kicińskiego oraz architekta Rafała Stachowicza. Wykonawca realizacji to Firma Kamieniarska Road Memory Sławomir Chudoba oraz "Morfes" S.C. Rzeźba i Architektura Wnętrz Jacek Kiciński.

fot-5_pomnik_rotmistrza_w-pileckiego.JPG

fot. Pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego, proj. artysty rzeźbiarza Jacka Kicińskiego i architekta Rafała Stachowicza

Nagrobek

Spośród zgłoszonych realizacji zwyciężył nagrobek śp. Anny Grygiel, który został zaprojektowany i wykonany w Pracowni Rzeźbiarskiej Andrzeja Weremczuka. Nagrobek znajduje się na cmentarzu w Tuszynie. Do realizacji wykorzystano kamień Nero Assoluto Zimbabwe (jego obróbkę wykonano z użyciem waterjeta), marmur Carrara oraz jasny granit brazylijski i elementy stali kwasowej.

fot-6_weremczuk.jpg

fot. Nagrobek proj. Andrzej Weremczuk

Wstecz

Współpraca Medialna





Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact