Mistrzowski pomnik na poznańskich targach

W piątek, 16 listopada przy Wejściu Zachodnim MTP stanął pomnik będący dziełem Mistrzów Polski w Ręcznej Obróbce Kamienia. Monument został w całości wykonany w czasie targów STONE.

W ramach tegorocznej edycji targów STONE odbywały się Pokazy Mistrzów Polski w Ręcznej Obróbce Kamienia. Na specjalnie przygotowanym stoisku, przez trzy dni targowe – od środy do piątku – finaliści Mistrzostw Polski w Ręcznej Obróbce Kamienia pracowali nad wspólną pracą kamieniarską. Wśród finalistów należy wymienić: Jerzego Zyska (Mistrz Polski w Ręcznej Obróbce Kamienia z roku 2017), Grzegorza Kwapisiewicza, Rafała Frankiewicza i Zbigniewa Zycha.

Mistrzowie pierwszego dnia targów otrzymali do obróbki cztery kamienne bloczki w kształcie sześcianu o boku 40 cm. Zadanie zostało podzielone tak, aby każdy Mistrz wykonał jedną ścianę w  każdym z bloków.

W rezultacie powstał pomnik będący kompozycją czterech bloków kamiennych. Sześciany zostały postawione w pionie jeden na drugim, tworząc w ten sposób kolumnę szesnastu płaskorzeźb. Mottem przewodnim prac był temat: „100 lat od odzyskania niepodległości”. Nawiązaniem do idei niepodległości ma być także wykorzystanie wapienia i piaskowca w 4 kolorach - rodzimych rodzajów kamienia naturalnego.

Organizatorami pokazów były Międzynarodowe Targi Poznańskie i Związek Pracodawców Branży Kamieniarskiej.

Efekt prac Mistrzów można podziwiać przy Wejściu Zachodnim na MTP.

Zapraszamy do prześledzenia krótkiej fotorelacji z przebiegu prac nad pomnikiem oraz z jego wznoszenia jako pełnej kompozycji.

fotobueno_stone_glass_14112018_i-232.jpg

pokazy1.jpg

pokazy2.jpg

pokazy3.jpg

pokazy4.jpg

pokazy5.jpg

pokazy6.jpg

pokazy7.jpg

pokazy9.jpg

pokazy10.jpg

pokazy12.jpg

pokazy13.jpg

pokazy14.jpg

pokazy15.jpg

pokazy21.jpg

pokazy22.jpg

pokazy23.jpg

pokazy24.jpg

pokazy29.jpg

pokazy33.jpg

pokazy34.jpg

pokazy35.jpg

pokazy38.jpg

pokazy39.jpg

pokazy40.jpg

pokazy41.jpg

pomnik1.JPG

Fot. Kurier Kamieniarski

pomnik2.JPG

Fot. Kurier Kamieniarski

pomnik3.JPG

Fot. Kurier Kamieniarski

pomnik4.JPG

Fot. Kurier Kamieniarski

Wstecz

Współpraca Medialna