„Kolory kamieniarstwa 1956 – 1989”

Zapraszamy w podróż w czasie z reklamami z czasopism kamieniarskich, którą odbędziemy dzięki przygotowanej przez redakcję Nowego Kamieniarza wystawie „Kolory kamieniarstwa 1956 – 1989” na targach STONE 2017.

Lata 50. to nie tylko czas znaczącego rozwoju rynku reklamowego w Europie. Od tego czasu na większą skalę stosowano technologię druku offsetowego, który dziś zdominował druk prasy. Pomimo widocznego skoku jakościowego, jakość wydruków była nadal zbyt słaba, aby odwzorować wygląd faktury kamienia, czy przedstawić detal maszyny czy narzędzia.

Kolejne lata przynosiły dalszy rozwój technologiczny w zakresie dokładności i jakości druku, lecz nadal dla wielu firm był ona niezadowalający. Skutkowało to tym, że publikowane w tym czasie reklamy, także te w czasopismach kamieniarskich opierały się z jednej strony na treści – tak, aby opisać dokładnie produkt, a z drugiej na odważnej, metaforycznej czy alegorycznej, formie. Efekty prac ówczesnych grafików były często zdumiewające.

Redakcja Nowego Kamieniarza, postanowiła dotrzeć do wydań archiwalnych europejskich czasopism kamieniarskich i wybrać te najbardziej charakterystyczne, najodważniejsze i te najbardziej efektowne, i zaprezentować szerszej publiczności. Przygotowana przez zespół NK, składająca się z ponad 50 eksponatów wystawa, odbędzie się na targach STONE 2017.

Wszystkich miłośników historii, a także koneserów sztuki serdecznie zapraszamy!

Wstecz

Współpraca Medialna

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact