Patronat Branżowy


Współpraca Branżowa
Biurowiec Bałtyk z Nagrodą Architektoniczną Polityki

Ogłoszono laureatów Nagrody Architektonicznej Polityki 2017. Wśród nagrodzonych znaleźli się projektanci Biurowca Bałtyk w Poznaniu – ich projekt zajął pierwsze miejsce w głosowaniu internautów.

Nagroda Architektoniczna „Polityki” przyznawana jest od siedmiu lat. Co roku profesjonalne jury oraz czytelnicy tygodnika wybierają budynki szczególnie wyróżniające się pod względem projektu architektonicznego i realizacji. Wyróżnieniem tym nobilitowano już wiele znanych budynków. W 2017 roku Grand Prix otrzymał budynek Centrum Dialogu „Przełomy” w Szczecinie, w 2016 roku gmach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach projektu biura JEMS Architekci, a rok wcześniej – krakowska Cricoteka.

W tegorocznej edycji jurorzy przyznali tę prestiżową nominację siedzibie Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Zrealizowany projekt został wybrany w drodze międzynarodowego konkursu ogłoszonego w 2011 roku. Zwyciężyła wizja konsorcjum trzech firm: BAAS z Barcelony (główny projektant), Grupa 5 Architekci oraz Małeccy Biuro Projektowe. Budowę rozpoczęto w 2014, a zakończono w 2017 roku. Jest to obiekt średniej skali, jego powierzchnia całkowita liczy 7 tys. m2, zaś użytkowa - 4,8 tys. Koszt budowy wyniósł 38,5 mln zł.

Grand Prix już po raz trzeci w siedmioletniej historii wyróżnienia trafi do Katowic. W pierwszej edycji konkursu w 2011 roku zwyciężyło Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINIBA). W 2015 roku - Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Finalistami nagrody były również powstałe w ostatnich latach w tzw. strefie kultury siedziby Muzeum Śląskiego oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

laureat.jpg

Siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego - Grand Prix

Niezależnie od werdyktu jury, co roku co roku wybierany jest również ulubieniec czytelników. Laureat wyłaniany jest w otwartym plebiscycie prowadzonym na stronie internetowej. W tym roku zdecydowaną większość głosów zebrał Biurowiec Bałtyk w Poznaniu – 64 proc. głosów.

Vox populi ułożył się następująco:

1. Biurowiec Bałtyk w Poznaniu – 64 proc. głosów
2. Wydział Radia i TV UŚ w Katowicach – 15,1proc.
3. Akademia High School w Warszawie – 10,1 proc.
4. Blok przy Sprzecznej w Warszawie – 6,4 proc.
5. Muzeum II Wojny Światowej – 4,4 proc.

nagroda_architektoniczna_polityka.jpgJak widać, przewaga zwycięzcy okazała się gigantyczna. Czytelnicy docenili architektonicznie perfekcyjną i estetycznie oryginalną bryłę Bałtyku, zaprojektowaną w legendarnym holenderskim biurze MVRDV. Zapewne na ocenę internautów wpływa również fakt, że jest to jeden z nielicznych w Polsce komercyjnych biurowców, przy którym stworzono interesującą przestrzeń publiczną. Na tyłach budynku mieści się doskonale zintegrowany gmach Concordii, który znany jest już w Poznaniu jako miejsce spotkań i miejsce plenerowych wystaw sztuki (tzw. Przystań Sztuki).

Więcej informacji na temat Nagrody Architektonicznej Polityki na stronie internetowej tygodnika.

Źródło: Polityka

Wstecz

Współpraca Medialna

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact